Manuály Renault

Renault je víceznačkový výrobce automobilů, který v současnosti působí ve 118 zemích světa. Globální velikosti dosáhl díky spojení s výrobcem automobilů Nissan, koupí rumunského výrobce automobilů Dacia a založení Renault Samsung Motors v Jižní Korei.

24. prosince 1898 vyjelo podivné vozidlo nazvané "Voiturette" před několika užaslými diváky prudký svah ulice Lepic na Montmartru v severní části Paříže. Začalo jedno z největších a nejpestřejších dobrodružství v dějinách automobilismu. Bude poznamenáno technickým zaujetím, mimořádným souladem mezi podnikem a jeho stoletím, neustálou angažovaností pracovníků, ale také historickými otřesy.

Od roku 1898 do roku 1944 měl podnik jen jednoho pána: zakladatele Louise Renaulta. A ten zase měl jen jedinou vášeň: svou továrnu v Billancourtu, své životní dílo. Při rozjezdu podniku měl dvě výhody: finanční podporu svých bratrů, poměrně bohatých obchodníků, a svého technického génia. Dal si patentovat přímý záběr, převodový mechanismus, který jeho prvnímu vozu, "neforemnému, ale živému vzorku", umožnil vyjet 13% svah ulice Lepic. Později jej začali používat všichni výrobci automobilů včetně amerických. Následně si dal patentovat i řadu dalších vynálezů a zlepšení, zejména turbokompresor.

První zákazníky podnik získával díky soutěžím. Bratři Louis a Marcel Renaultové vyhrávali jeden závod za druhým. Firma prosperovala, rozrůstala se a díky velké objednávce taxíků, které měly v roce 1914 vstoupit do historie, přešla od řemeslné výroby k průmyslové. Zavedla do Francie dělbu práce (taylorismus), zažila první dělnické stávky, poučila se, a v předvečer první světové války se Louis Renault stal vlivným člověkem, jehož firma značnou část své výroby vyvážela. Měla zastoupení od New Yorku po Tokio a dokonce i dva závody v Rusku.

Více na: https://www.renault.cz/renault-svet/o-nas/

Manuály Renault jsou připravené zde: